"לא נדרש הרבה מכל אחד מאיתנו כדי להציל את כדור הארץ. קצת יוזמה, הרבה מודעות והדברים יכולים להיות אחרת."

אנרגיה חלופית

אתר EcoFriendly הוקם למענכם על מנת להעלות את המודעות לנושא איכות הסביבה. אחד מהנושאים החשובים והמדוברים ביותר הקשור לאיכות הסביבה הוא נושא האנרגיה. אנרגיה מופיעה בצורות רבות - אנרגיה גרעינית, אנרגיה מכאנית, אנרגיה חשמלית, אנרגיה כימית, אנרגיית חום ועוד. כולנו חיים בסביבה של אנרגיה וסוגי האנרגיה השונים משפיעים על כולנו לטובה, אך לעיתים גם לרעה.

מהי אנרגיה?

לא פשוט להגדיר את המושג אנרגיה. ניתן לומר כי כמעט כל מה אנחנו עושים במהלך היום, דורש אנרגיה. כשאנו הולכים, רצים ואפילו ישנים אנו מוציאים אנרגיה, המכשירים שסביבנו צורכים אנרגיה וכמעט כל דבר בעולמנו קשור לאנרגיה. אנרגיה היא היכולת לעשות עבודה, היא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו והיא המניעה את העולם.

מכיוון שהאנרגיה היא כה חשובה, יש להקפיד על דרכי השימוש בה. על מנת ליצור אנרגיה אנו משתמשים במקורות אנרגיה שאינם מתחדשים (מתכלים) כמו נפט, גז ופחם ובמקורות אנרגיה מתחדשים (שאינם מתכלים) כמו שמש, רוח , אנרגיית מים ועוד.

כמובן שמשאבי האנרגיה שאינם מתחדשים פוגעים באיכות הסביבה שלנו הרבה יותר מאשר משאבי האנרגיה המתחדשים ולכן חשוב להקפיד להשתמש כמה שיותר במשאבי האנרגיה אשר פחות מזיקים. השימוש באנרגיית השמש, המים או הרוח (הנקראות אנרגיות חלופיות) הפך לנפוץ יותר בשנים האחרונות עם העלייה במודעות לאיכות הסביבה, אך בישראל אנחנו רק בתחילת הדרך. במדינות כמו ארה"ב, גרמניה ויפן השימוש באנרגיה חלופית הפך לנפוץ מאוד ותורם רבות לשמירה על איכות הסביבה.

מהן סכנות האנרגיה?

מכיוון שמקורות האנרגיה הבלתי מתחדשים הולכים ואוזלים, נאלצים בני האדם להפיק אותם, תוך כדי זיהום הסביבה ופגיעה בבריאותינו. השימוש בנפט, פחם וגז גורם כמובן לזיהום האוויר, המים והים ופוגע קשות בסביבה. בתהליכי ההפקה של האנרגיה ממקורות אלה אנו מזהמים את הסביבה ופוגעים בבריאות שלנו.

תהליך השריפה של פחם למשל יוצר אפר אשר מכיל מתכות כבדות ורעילות המזהמות את הסביבה. מי הים המשמשים לקירור תחנות כוח מוחזרים אל הים וגורמים לחימומו. קווי מתח גורמים לפגיעה בנוף ופולטים קרינה. הארובות בערים הגדולות פולטות גזים וחלקיקים המזהמים את האוויר. דליפות של דלק בתחנות דלק מזהמות את מי התהום. מכליות עם דלק מזהמות את הים. הרשימה היא ארוכה וכמעט אין סופית...

כיצד ניתן להפחית את הסכנות?

אנרגיה חלופית היא התשובה! יש כל כך הרבה צורות של אנרגיה שאינן מזהמות - מדוע שלא להשתמש בהן? השמש, הרוח והמים, אינם מתכלים לעולם והם מזהמים הרבה פחות את הסביבה. אם נשתמש באנרגיה שלהם נוכל להציל את כדור הארץ! כל אחד ואחד מאיתנו חייב לנקוט בפעולות ברמה היום יומית על מנת להפחית את הסכנות של שימוש באנרגיה מזהמת.

אז מה אפשר לעשות?

זיהום הים

זיהום היםהים מזוהם ברוב המקרים באמצעות הכנסה ישירה או עקיפה של חומרים מזהמים או אנרגיית חום לסביבה הימית. כמובן שמי שעושה זאת אלה הם בני האדם אשר באמצעות הפעולות שלהם גורמים באופן ישיר לזיהום הים ולפגיעה ביצורים החיים בו.

כימיקלים וחומרי הדברה

חומרי הדברהה התפתחויות הטכנולוגיות של העשורים האחרונים הביאו לנו הרבה דברים חיוביים - המחשב האישי, האינטרנט והאייפוד למשל. אך הן גם הביאו לנו חומרי הדברה מתוחכמים ומזיקים וכימיקלים רעילים אשר מרוססים על האוכל אותו אנו אוכלים ומוחדרים למים אותם אנו שותים. חומרי ההדברה והכימיקלים הללו פוגעים בצורה אנושה באיכות הסביבה והם מעשה ידי אדם. לא חבל?