"לא נדרש הרבה מכל אחד מאיתנו כדי להציל את כדור הארץ. קצת יוזמה, הרבה מודעות והדברים יכולים להיות אחרת."

פסולת ואיכות הסביבה

אתר EcoFriendly הוקם למענכם על מנת להעלות את המודעות לנושא איכות הסביבה. אחד הגורמים העיקריים לפגיעה באיכות הסביבה הוא הכמות העצומה והבלתי נגמרת של הפסולת אותה יוצרים בני האדם.

כמויות הפסולת אותם יוצרים בני האדם בשנות האלפיים הן עצומות ויוצרת נזק סביבתי רב. מכיוון שלא כולנו מקפידים למחזר את הפסולת שלנו הנזק הולך וגדל - שיירי בניה ותעשיה, גזמי עצים, שאריות אוכל, פחיות, בגדים ישנים, בקבוקי פלסטיק, עיתונים ישנים - כל אלה הם סוגים של פסולת אשר אם אינם ממוחזרים כראוי פוגעים באיכות הסביבה.

מי אחראי לכמות האדירה של הפסולת?

התשובה היא, כרגיל - בני האדם. המין האנושי הוא המין המזהם ביותר שיש וכאשר זה מגיע לפסולת, אף יצור חי לא משתווה לנו. הניירות, העיתונים, הבקבוקים, הפחיות, שיירי המזון - כל אלה מושלכים במקרה הרע לפח האשפה ובמקרה הגרוע יותר בצידי הדרכים, בגני המשחקים, בחוף הים, באתרי הטבע ועוד. הפסולת הבלתי ממוחזרת הזו פוגעת בבעלי החיים, בצמחים, בנוף, וכמובן גם בנו.

הפסולת שלנו מצטברת בכמויות עצומות, תופסת שטח נרחב ומזהמת את האוויר, המים, הים והאדמה. הפסולת גם מפיצה כמובן ריח רע ומושכת יתושים, עכברים, חולדות ושאר מזיקים. את כל זה אפשר למנוע באמצעות מחזור. רבים לא מוכנים להשקיע את האנרגיה הנדרשת לצורך המחזור, אך את המחיר נשלם כולנו!

כך מצטברת לה הפסולת המוצקה, וההערכה היא שיש כיום בישראל 5 מיליוני טון של פסולת מוצקה שמצטברת מדי שנה. כל הפסולת המזיקה הזו יוצרת זיהום חמור של הוואי, האדמה והים, פוגעת באיכות המים, גורמת לפגיעה בבריאותנו, והופכת את כדור הארץ למקום שפחות נעים לחיות בו. אנחנו בעצם פוגעים בעצמנו! לא חבל?

כיצד ניתן לצמצם את כמות הפסולת?

המשרד להגנת הסביבה הוא המשרד אשר אחראי לשמירה על איכות הסביבה וניתן למצוא באתר שלו המלצות רבות בתחום. ישנם גם לא מעט ארגונים ועמותות העוסקים בכך, אך בלי פעולות יום יומיות של כל אחד ואחד הפסולת תמשיך להיערם בכמויות אדירות.

אז מה אפשר לעשות?

קרינה

קרינהקרינה בעוצמה גדולה מדי מזיקה לבני האדם, לבעלי החיים ולצמחים בעולמינו. אמנם שכבת האוזון שומרת עלינו אבל המומחים טוענים שלא לעוד זמן רב.

אנרגיה

אנרגיה חלופיתל אנרגיה יש צורות רבות ומגוונות - אנרגיה מכאנית, אנרגיה כימית, אנרגיית חום, אנרגיה גרעינית אנרגיה חשמלית ועוד. משאבי האנרגיה אשר אינם מתחדשים (פחם, נפט, גז, דלק ועוד) פוגעים באיכות הסביבה שלנו הרבה יותר מאשר משאבי האנרגיה המתחדשים והבלתי מתכלים כמו רוח, אנרגיית מים, אנרגיית השמש ועוד.