"לא נדרש הרבה מכל אחד מאיתנו כדי להציל את כדור הארץ. קצת יוזמה, הרבה מודעות והדברים יכולים להיות אחרת."

זיהום הים

אתר EcoFriendly הוקם למענכם על מנת להעלות את המודעות לנושא איכות הסביבה. זיהום האוויר וזיהום המים הם שני נושאים מרכזיים הקשורים לאיכות הסביבה, אך אסור לשכוח גם את נושא זיהום הים! שנים ארוכות של זיהום הימים והאוקיינוסים גרמו לזיהום עצום במימי הים ברחבי העולם וגם בישראל. הזיהום הזה פוגע בצורה קשה מאוד ביצורים החיים בים וגורם לתמותה שלהם וכן להכחדה של מינים מבוימים.

מי מזהם את הים?

כרגיל, בני האדם הם המזהמים העיקריים ויש ביכולתנו להלחם בכך ולהפחית במידה ניכרת את זיהום הים. עיקר הזיהום מתבצע על ידי חברות מסחריות בעלי כוח כלכלי רב אשר קשה מאוד להילחם בהן, אך גם אנשים בודדים מזהמים את הים, לעיתים בלי לשים לב לכך.

זיהום הים מוגדר כהחדרה של חומר או אנרגיה על ידי בני אדם (במישרין או בעקיפין) לסביבה הימית, הגורמת לתוצאות מזיקות. בני האדם שופכים פסולת לים, ספינות המעבירות נפט ממקום למקום שופכות נפט לים, דלק ושמנים מזיקים נשפכים לים, חומרים סינתטיים מגיעים לים (על ידי בני האדם כמובן), שפכים תעשייתיים מוזרמים אל הים על ידי בני האדם, וזוהי רק ההתחלה...

כל הפסולת המזיקה הזו יוצרת זיהום חמור של הים, פוגעת באיכות המים, גורמת לפגיעה בבריאותם ולהכחדת בעלי חיים ימיים, וכן גורמת לפגיעה חמורה בדגה המשמשת לתזונת בני האדם. אנחנו בעצם פוגעים בעצמנו!

כיצד ניתן להפחית את זיהום הים?

הרשות הממלכתית אשר פועלת בנושא זיהום הים בישראל היא הקרן למניעת זיהום ים הפועלת במסגרת המשרד להגנת הסביבה. מטרתה של הקרן היא למנוע ככל האפשר ולצמצם את זיהום הים. ישנם גם ארגונים ועמותות העוסקים בכך, אך בלי פעולות יום יומיות של כל אחד ואחד מאיתנו זיהום הים לא יפחת, ואף יגבר.

אז מה אפשר לעשות?

כימיקלים וחומרי הדברה

חומרי הדברהה התפתחויות הטכנולוגיות של העשורים האחרונים הביאו לנו הרבה דברים חיוביים - המחשב האישי, האינטרנט והאייפוד למשל. אך הן גם הביאו לנו חומרי הדברה מתוחכמים ומזיקים וכימיקלים רעילים אשר מרוססים על האוכל אותו אנו אוכלים ומוחדרים למים אותם אנו שותים. חומרי ההדברה והכימיקלים הללו פוגעים בצורה אנושה באיכות הסביבה והם מעשה ידי אדם. לא חבל?

קרינה

קרינהקרינה בעוצמה גדולה מדי מזיקה לבני האדם, לבעלי החיים ולצמחים בעולמינו. אמנם שכבת האוזון שומרת עלינו אבל המומחים טוענים שלא לעוד זמן רב.