"לא נדרש הרבה מכל אחד מאיתנו כדי להציל את כדור הארץ. קצת יוזמה, הרבה מודעות והדברים יכולים להיות אחרת."

סכנות הקרינה

אתר EcoFriendly הוקם למענכם על מנת להעלות את המודעות לנושא איכות הסביבה. אחד מהנושאים החשובים והמדוברים ביותר הקשור לאיכות הסביבה הוא נושא הקרינה. כולנו יודעים כי קרינה בעוצמה גדולה מדי מזיקה לבני האדם, לבעלי החיים ולצמחים בעולמינו. שכבת האוזון שומרת עלינו ככל הניתן מנזקי הקרינה, אך בשל הפעולות ההרסניות של בני האדם המומחים טוענים שלא לעוד זמן רב.

מהי קרינה ומהן הסכנות שלה?

קרינה היא בעצם אנרגיה הנעה בצורה של גלים או בצורה של חלקיקים ופוגעת ברמה זו או אחרת בבני האדם. ישנם סוגים שונים של קרינה, חלקם מסוכנים יותר וחלקם מסוכנים פחות. כולנו חשופים לקרינה ברמה היום יומית, השאלה היא מהי רמת החשיפה ומהו הנזק שנגרם לנו. וכמובן - כיצד ניתן למנוע נזק זה או להקטין אותו?

קרינה מייננת היא קרינה בעלת אנרגיה גבוהה מאוד והיא המסוכנת ביותר לבני האדם. קרינה זו, מסוגלת לשבור קשרים כימיים, לגרום לשינויים בחומרים ובגוף בני אדם, חיות וצמחים. דוגמא מפורסמת לקרינה מיינת הם קרני X, המשמשים לצילומי רנטגן.

קרינה בלתי מייננת היא קרינה בעלת אנרגיה נמוכה יותר וסכנותיה פחותות. אך אל לנו לזלזל בקרינה זו - גם היא מסוגלת להזיק לסביבה וליצורים החיים בעולמינו.

חשוב להדגיש כי קרינה היא הכרחית לחיי היום יום שלנו, והמין האנושי למד לנצל את הקרינה לתועלתו וגם למטרות חיוביות כמו מכשירי רנטגן ואמצעי אבחון רפואיים, קווי מתח גבוה (והשימושים השונים שלהם), טלפונים ניידים, מכשירי מיקרוגל ועוד. בכל אלה אנו משתמשים מדי יום, אך אנו חייבים להיות גם מודעים לסכנות הקרינה - כמו מחלות מסוכנות (סרטן), פגיעה בעור, פגיעה בגופינו ועוד.

וכמובן - יש את השמש המקרינה על כולנו, במיוחד במדינה חמה כמו ישראל, כמעט כל השנה.

כיצד ניתן להפחית את סכנות הקרינה?

חשוב מאוד להכיר את מקורות הקרינה בסביבה שלנו, ולהיות מודעים לדרכים הרבות להפחתת הסכנות של הקרינה. כל אחד ואחד מאיתנו חייב לנקוט בפעולות ברמה היום יומית על מנת להפחית את הסכנות של הקרינה.

אז מה אפשר לעשות?

פסולת

פסולת וזיהום הסביבהכמויות הפסולת בשנות האלפיים הן עצומות ולא כולנו מקפידים למחזר את הפסולת שלנו. שיירי בניה ותעשיה, גזמי עצים, שאריות אוכל, בקבוקי פלסטיק, עיתונים ישנים - כל אלה הם סוגים של פסולת אשר אם אינם ממוחזרים כראוי פוגעים באיכות הסביבה.

זיהום המים

זיהום מיםכ אשר בני האדם מכניסים חומרים הגורמים לשינויים בהרכב או בתכונות הכימיות, הפיסיקליות והביולוגיות של המים, הם למעשה מזהמים אותם. כאשר מים מזוהמים הם במקרים רבים בלתי ראויים לשתייה ועלולים לגרום למחלות.