"לא נדרש הרבה מכל אחד מאיתנו כדי להציל את כדור הארץ. קצת יוזמה, הרבה מודעות והדברים יכולים להיות אחרת."

התחממות כדור הארץ

אתר EcoFriendly הוקם למענכם על מנת להעלות את המודעות לנושא איכות הסביבה. אחד מהסממנים העיקריים של הפגיעה באיכות הסביבה הוא הנושא של התחממות כדור הארץ.

כאשר אנחנו מדברים על התחממות כדור הארץ אנחנו מתכוונים לאחת מהסכנות העיקריות לאיכות הסביבה ולקיום שלנו. העלייה המתמדת בטמפרטורה של כדור הארץ משפיעה על כולנו ופוגעת בסביבה. במאה השנים האחרונות הטמפרטורה הממוצעת של האטמוספרה של כדור הארץ ושל האוקיינוסים עלתה בשיעור ניכר, של כמעלת צלזיוס שלמה!

המדענים והחוקרים תמימי דעים כי עלייה זו מיוחסת לעודף בפחמן דו חמצני (הנוצר מסיבות רבות ומגוונות), אשר מצטבר באטמוספרה ויוצר אפקט חממה. המחקרים מראים כי קיימת התאמה בין עליית הטמפרטורה לבין העלייה בכמות הפחמן הדו חמצני (וגזים נוספים). התהליך הזה גורם להגברת אפקט החממה ובעצם לכך שהעולם הופך למקום חם יותר. זה משפיע על כל צורות החיים בעולמנו ולא טובה. ביכולתנו למנוע או לפחות להאט את התהליך הזה! אם לא נפעל היום, בעוד מאה שנה, כך צופים המדענים, הטמפרטורה של כדור הארץ תעלה במספר מעלות נוספות וזה יקשה מאוד על החיים שלנו.

מי גורם להתחממות כדור הארץ?

גם בתחום הזה, הפעילות שלנוף של בני האדם היא הבעיה העיקרית. בני האדם משתמשים בדלק מחצבי, נפט ופחם ואלה גם מזהמים את האוויר וגם פולטים גזים הגורמים להתחממות הכדור. גזי המפלט של מכוניות שלנו, ארובות בתי חרושת, הפסול שאנו מייצרים, ושאר הפליטות המזהמות שמייצרת הסביבה האנושית - כל אלה יוצרים מיליארדי טונות של פחמן דו חמצני וגזי חממה נוספים, הנפלטים לאטמוספרה של כדור הארץ וגרומים להתחממותו. בני האדם גורמים בפעולות שלהם לנזק עצום - יבשת אנטארקטיקה בה יש פינגווינים וחיות אהובות נוספות מתחממת, עשרות מיליוני אנשים עלולים לאבד את ביתם בשל הצפות של אזורי החוף, התחממות האוקיינוסים גורמת לירידה באוכלוסיית דגי הסלמון ולפגיעה בשוניות האלמוגים, קרחונים נמסים בקצב מהיר גם בפרו, הודו ובמקומות נוספים... הסכנות הן רבות ומגוונות.

כיצד ניתן להפחית את התחממות כדור הארץ?

כל אחד ואחד מאיתנו חייב לנקוט בפעולות ברמה היום יומית על מנת להפחית את הגורמים להתחממות הגלובאלית. בשנים האחרונות המודעות לנושא עלתה ואפילו נעשו על סרטים מצליחים בנושא, אך ללא פעולות בשטח האוויר שלנו ימשיך להיות מזוהם ומסוכן.

אז מה אפשר לעשות?

זיהום הים

זיהום היםהים מזוהם ברוב המקרים באמצעות הכנסה ישירה או עקיפה של חומרים מזהמים או אנרגיית חום לסביבה הימית. כמובן שמי שעושה זאת אלה הם בני האדם אשר באמצעות הפעולות שלהם גורמים באופן ישיר לזיהום הים ולפגיעה ביצורים החיים בו.

כימיקלים וחומרי הדברה

חומרי הדברהה התפתחויות הטכנולוגיות של העשורים האחרונים הביאו לנו הרבה דברים חיוביים - המחשב האישי, האינטרנט והאייפוד למשל. אך הן גם הביאו לנו חומרי הדברה מתוחכמים ומזיקים וכימיקלים רעילים אשר מרוססים על האוכל אותו אנו אוכלים ומוחדרים למים אותם אנו שותים. חומרי ההדברה והכימיקלים הללו פוגעים בצורה אנושה באיכות הסביבה והם מעשה ידי אדם. לא חבל?