"לא נדרש הרבה מכל אחד מאיתנו כדי להציל את כדור הארץ. קצת יוזמה, הרבה מודעות והדברים יכולים להיות אחרת."

זיהום מים

אתר EcoFriendly הוקם למענכם על מנת להעלות את המודעות לנושא איכות הסביבה. זיהום המים הוא אחד מהנושאים החשובים ביותר שיש לתת עליהם את הדעת בכל הקשור לאיכות הסביבה.

מהו זיהום מים?

כאשר בני האדם מכניסים חומרים הגורמים לשינויים בהרכב או בתכונות הכימיות,הפיסיקליות והביולוגיות של המים, הם למעשה מזהמים אותם. כאשר מים מזוהמים הם במקרים רבים בלתי ראויים לשתייה ועלולים לגרום למחלות ואף לתמותה אצל בני אדם וחיות. המדובר בנזק גדול המשפיע על החיים של כולנו, אך חשוב לזכור כי ישנן פעולות רבות אשר אנו יכולים לנקוט בהם על מנת להפחית את רמת זיהום המים אותם אנו שותים.

זיהום מים פוגע בתפקוד התקין של המערכת האקולוגית. כאשר מים הם מזוהמים, יכולת הניצול של המים על ידי בני אדם נפגעת בצורה ניכרת. חוסר המודעות לנושא זה בישראל רק מנציח ומגביר את בעיית זיהום המים. במי נחל מזוהמים הסופגים חומרים רעילים הדגים מתים, כאשר המים מזוהמים מסוכן לשתות אותם, וכמובן - כאשר מים הם מזוהמים וצוללנים צוללים בהם זה מאוד מסוכן.

נחל הירקון ונחל הקישון למשל ידועים בכך שהמים שלהם הם מזוהמים מאוד, ואכן, באסון המכבייה כאשר התמוטט גשר מעל נחל הירקון, הספורטאים שנפלו למים נפגעו בעיקר מהמים המזוהמים. כל מי שבא במגע עם המים המזוהמים של הירקון חלה וחלקם אפילו מתו. גם הצלילה בנחל הקישון גרמה למחלות קשות אצל חיילים שצללו בנחל.

מי גורם לזיהום מים?

זיהום המים מתרחש גם בשל זיהום טבעי של המים כתוצאה מהפרשות בעלי חיים, חול, פיח ועוד, אך את עיקר הנזק למים גורמים בני האדם, בעיקר על יד הזרמת שפכים (ביתיים ותעשייתיים) למקורות מים (נחלים, נהרות וימים). השפכים הללו מכילים חיידקים, וירוסים, מתכות כבדות וכימיקלים ואלו מרעילים ואף הורגים את מרבית היצורים החיים בהם. גם דלקים ושמנים, המאוחסנים במכלים ישנים בתחנות דלק, עלולים לדלוף ולזהם מי תהום, וכמובן - חומרי ההדברה והדשן למיניהם אותם אנו מרססים, נספגים בקרקע מחלחלים אל מי התהום ומזהמים אותם. הפסולת שאנו זורקים מביתנו (ולא ממחזרים אותה) מחלחלת לעיתים למקורות מים תת קרקעיים ומזהמת אותם.

כיצד ניתן להפחית את זיהום המים?

הרשות הממלכתית אשר פועלת בנושא זיהום המים בישראל היא המשרד להגנת הסביבה וישנם גם ארגונים ועמותות העוסקים בכך, אך בלי פעולות יום יומיות של כל אחד ואחד מאיתנו זיהום המים לא יפחת.

אז מה אפשר לעשות?

זיהום אוויר

זיהום אווירכאשר אנחנו מדברים על זיהום אוויר אנחנו מתכוונים לזיהום של האטמוספרה על ידי שחרור מאסיבי של חומרים רעילים הנישאים ברוח ובאוויר. חומרים רבים אשר מזהמים את האוויר נמצאים ליד מפעלי תעשייה או כבישים ראשיים (לכן בערים הגדולות זיהום האוויר הוא בדרך כלל גדול יותר). ישנם דרכים רבות ומגוונות בן ניתן להקטין את זיהום האוויר.

התחממות כדור הארץ

התחממות כדור הארץאחת הסכנות העיקריות היא העלייה המתמדת בטמפרטורה של כדור הארץ. רוב המדענים והחוקרים תמימי דעים כי עלייה זו מיוחסת לעודף בפחמן דו חמצני (הנוצר מסיבות רבות ומגוונות), אשר מצטבר באטמוספרה ויוצר אפקט חממה. העולם הופך לחם יותר וזה משפיע על כל צורות החיים בו ולא טובה. ביכולתנו למנוע או לפחות להאט את התהליך הזה!